Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
21 gru 2018

Dzieci z wolińskiego przedszkola występują na scenie w Dworku WolińskimW połowie grudnia we współpracy z Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach oraz Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin odbyła się ostania edycja „Karawany Kultury” roku 2018, w której wzięli udział uczestnicy z Białorusi (miasta Marina Horka, Mińsk, Witebsk), Afryki Południowej (Roodeport), Polski (Szczecin, Świnoujście, Wolin, Dargobądz, Międzyzdroje, Gryfice, Kamień Pomorski, Domysłów, Świerzno). Mieli być uczestnicy z Bangladesz, ale niestety nie dostali wizy.

W grudniowej edycji pt. „Christmas Gift of Culture Caravan” w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach (12.12.2018 r.) razem z uczestnikami zza granicy spotkaliśmy się z liczną reprezentacją Polski: z chórem „Świerzno Śpiewa” i zespołem „Domysłów”, zespołem „Dargulinki” z PSP w Dargobądzu, tancerzami TKS „Jantar” z Wolina, wokalistami i plastykami z Ośrodka Kultury Gminy Wolin, uczniami szkół muzycznych - PSM I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie i PSM I stopnia w Świnoujściu, wokalistami niezależnymi z Kamienia Pomorskiego oraz z PSM I stopnia w Gryficach, instrumentalistami i wokalistami MDK w Międzyzdrojach, plastykami z PS nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach i PSP im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie.

Do udziału w kategorii sztuk plastycznych organizatorzy zaprosili zwycięzców konkursów plastycznych z okazji 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – „Piękno Naszej Niepodległej” (Międzyzdroje) i „Piłsudski jest OK” (Wolin). Zadaniem uczestników było dostarczenie 1-2 prac wykonanych wcześniej (prace te były eksponowane na wystawie festiwalowej) oraz wykonanie pracy na temat „Święta w moim kraju”. Przez kilka godzin młodzi plastycy wytrwale pracowali w międzynarodowym towarzystwie. W tym czasie w sali teatralnej odbywały się przesłuchania w innych kategoriach w formie koncertu. Jury oceniło poziom uczestników i wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznało Grand Prix. Uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami oraz pamiątkowymi pucharami. Nagrodę główną tej edycji „Karawany Kultury” wyśpiewał 14-letni Brandon Liam Nel z delegacji „Talent Africa” (Roodepoort, South Africa).

Imprezie towarzyszyła niesamowita atmosfera twórczej radości, pełna miłych i owocnych spotkań. Festiwal był też okazją do wymiany doświadczeń artystycznych dzieci oraz instruktorów oraz do zawierania nowych znajomości. Dzięki „Fundacji Teatr Teatr” zespoły i soliści podczas obrad jury mieli gry i zabawy integracyjne, co na pewno dodało pozytywnych emocji.

W przeglądzie tej grudniowej edycji „Karawany Kultury” uczestniczyło ponad 150 osób w różnych grupach wiekowych w nominacjach: taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, saksofon, białoruskie cymbały, gitara), folklor, chór, wokal, sztuki plastyczne.

„Karawana Kultury” to nie tylko przegląd. Tym razem na uczestników czekał „Rytm-poranek z Sambą” z Jarosławem Tarnowskim oraz koncert festiwalowy w „Dworku Wolińskim”.

W „Dworku Wolińskim” w przedstawieniu z cyklu „Koncerty Rodzinne” (13.12.2018 r.) wzięło udział ponad 60 osób. Razem z uczestnikami zza granicy grały, śpiewały i tańczyły dzieci z gminy Wolin - Przedszkole Miejskie w Wolinie „Kraina Uśmiechu”, uczniowie PSP im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie i z PSP w Dargobądzu, Koło muzyczne „Wolarte” z Wolina, wokaliści i pianiści z Ośrodka Kultury Gminy Wolin. Instruktorzy uczestników „Koncertu Rodzinnego” dostali specjalne podziękowania, podpisane przez Burmistrza Wolina p. Ewą Grzybowską. Licznie przybyła publiczność miała okazję nabyć ozdoby świąteczne na zorganizowanym przez radę rodziców PSP w Wolinie kiermaszu.

Organizatorzy dziękują p. Ryszardowi Banaszkiewiczowi za możliwość zwiedzania muzeum oraz udostępnienie Dworku dla organizacji koncertu.

„Karawana Kultury” to projekt wymiany kulturowej, który łączy rozmaite imprezy i przeróżnych uczestników.

Są to konkursy i festiwale artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Imprezy odbywają się w ciągu roku szkolnego oraz podczas ferii i wakacji – 8 edycji w roku.

W poprzednich edycjach witaliśmy gości z różnych zakątków świata, nawet z takich dalekich państw jak Indonezja, Azerbejdżan, Kazachstan, Bangladesz i Malezja. Projekt startował w 2004 r., w ciągu 14 lat zorganizowano ponad 80 festiwali. Dzięki stałemu wieloletniemu wsparciu przez władze lokalne w ramach Karawany Kultury województwo zachodniopomorskie odwiedziło już ponad 5000 uczestników zza granicy. Wydarzenia są objęte patronatem Burmistrzów Wolina, Kamienia Pomorskiego, Międzyzdrojów.

W roku 2019 Karawana Kultury będzie świętować jubileusz 15-lecia projektu. Pierwsza edycja w roku nadchodzącym zaprasza już w lutym na przegląd i koncert. Już mamy zglószenia z Estonii, Francji, Niemiec, Polski.

Fundacja Benefis, Wolin
Foto Robert Tomasz Zięba

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia