07 maj 2019

Plakat noc muzeówMuzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie ma przyjemność kolejny raz zaprosić wszystkich mieszkańców Wolina i okolic oraz przebywających w tym czasie w naszym mieście turystów na Noc Muzeów 2019. Impreza odbędzie się 18 maja 2019 r. Początek godz. 18.00.

Muzeum organizuje Noc Muzeów już po raz dziewiąty.
Przygotowujemy dla Państwa ciekawy i atrakcyjny program. Głównym wydarzeniem projektu, oprócz dostępności całej przestrzeni Muzeum do zwiedzania, będzie 740 rocznica nadania praw miejskich naszemu miastu. Ciekawej prelekcji, wygłoszonej przez Pana Michała Gierke – doktoranta Uniwersytetu Szczecińskiego, towarzyszyć będzie wystawa „Lokacje miejskie w średniowieczu”, z uwzględnieniem lokacji Wolina oraz legendy dot. nadania miastu herbu Gryfa.

Wraz z artystami niemieckimi z Hamburga Muzeum przygotowuje nową wystawę pt. „Tranzyt”. Tak swoją sztukę, w jednym zadaniu, widzą  artyści: „Cuda i czary, iluzja i metamorfoza to elementy łączące prace, pomimo naszego różnego podejścia do tych zjawisk”.

Zaprezentujemy Państwu koncert BLUES & FOLK w wykonaniu p. Arka Zawilińskiego.
Arek – bluesman, kowboj, poeta drogi – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Laureat wielu festiwali min. FAMIE  w Świnoujściu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w kategorii gitara w Poznaniu, Piosenkarni w Krakowie. Występował  w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej.

W trakcie imprezy strażacy z OSP KSRG Kołczewo, Troszyn i Wolin, będą demonstrować swoje przygotowanie do prowadzenia akcji ratowniczych. W tym roku ich program będzie wyjątkowo bogaty. Obejmował będzie m.in. uwalnianie ofiar wypadków drogowych z płonących aut oraz przywracanie podstawowych funkcji życiowych ofiarom wypadków samochodowych.
Harcerze z 3 Drużyny „Gryfy Wolińskie” zorganizują ognisko, na którym każdy uczestnik Nocy Muzeów w Wolinie będzie mógł skosztować pieczonej kiełbaski.

Przez cały czas będziecie Państwo mogli podziwiać wolińską, zabytkową artylerię oraz być świadkami oddania salw armatnich w wykonaniu naszego Wolińskiego Bractwa Kurkowego, a konkretnie kanoniera Pana Czesława Sołtysa.

Klub Krótkofalowców SP1 PKW VIKING WOLIN również weźmie udział w naszej imprezie. Zaprezentuje różnego rodzaju radiostacje oraz sposoby nawiązywania i prowadzenia korespondencji radiowej.

Program Nocy Muzeów 2019:
18.00 – początek zwiedzania ekspozycji stałych, w tym wystawy
"Wolin w oczach Otto Lang-Wollina" (Muzeum);
19.00 – wykład pt. „740 rocznica nadania praw miejskich Wolinowi” oraz otwarcie wystawy pt. „Lokacje miejskie w średniowieczu” (Dworek Woliński);
20.00 – wernisaż wystawy „Tranzyt” (Dworek Woliński);
21.00 – koncert  BLUES & FOLK (Dworek Woliński);
18.15 i 21.55 – pokaz sprawności działania W B K – salwa artyleryjska (dziedziniec przed Muzeum).

Jak wspomnieliśmy powyżej, cały czas imprezie towarzyszą wolińscy strażacy, krótkofalowcy oraz harcerze (dziedzińce przed Muzeum i Dworkiem Wolińskim).

Sponsorem wydarzenia kolejny raz jest  Operator Gazociągów Przesyłowych  GAZ-SYSTEM S.A. www.gaz-system.pl, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Zapraszamy do Muzeum, ul. Zamkowa 24, 18 maja 2019 r.
Startujemy o godz. 18.00

logo Gaz system