Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
22 maj 2019

18 maja 2019 r. Muzeum nasze po raz dziewiąty wzięło udział w międzynarodowej imprezie p.t. „Noc Muzeów”. Jak co roku staraliśmy się przygotować ciekawy i atrakcyjny program. Spotkanie rozpoczęliśmy od salwy armatniej.

 

     Głównym wydarzeniem imprezy była prelekcja Pana Michała Gierke – doktoranta Uniwersytetu Szczecińskiego, dotycząca 740. rocznicy potwierdzenia praw miejskich Wolinowi. Jednocześnie została zaprezentowana, przygotowana specjalnie na tą okoliczność wystawa pt. „Lokacje Miejskie w Średniowieczu”.
     Drugim punktem programu był wernisaż wystawy p.t. „Tranzyt”. Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum z grupą artystów z Hamburga, którzy postanowili zaprezentować swą sztukę mieszkańcom naszego miasta. Artyści przedstawili różnorodne, mieszane techniki takie jak malarstwo, rysunek, obiekt, video, fotografię, a także instalacje.
     Po wernisażu, w koncercie BLUES & FOLK wystąpił Pan Arkadiusz Zawiliński. Jego występ został bardzo gorąco przyjęty przez publiczność wolińską. Artysta pokazał swój kunszt śpiewając pięknie własne wiersze oraz jednocześnie akompaniując sobie mistrzowsko na różnych typach instrumentów strunowych.
     Do tradycji Wolińskich Nocy Muzealnych należy udział w tym przedsięwzięciu naszych służb ratowniczych. W tym roku swoją sprawność zaprezentowały jednostki OSP KSRG Kołczewo i Wolin pod dowództwem Prezesów: Szymona Waligóry i Jacka Jarnutowskiego. Strażacy, podczas  zaimprowizowanego wypadku drogowego, pokazali widzom, udzielili wręcz instruktarzu, jak należy się zachować w warunkach ekstremalnych, w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Pokazy te są dla nas bardzo ważne ze względu na ich edukacyjny i praktyczny charakter dotyczący ratowania ludzkiego życia. Bardzo serdecznie dziękuję strażakom za profesjonalizm oraz poświęcenie swojego cennego czasu.
     W trakcie wieczoru zaprezentował się Klub Krótkofalowców SP1 PKW VIKING WOLIN. Panowie radiotelegrafiści zapoznali zwiedzających Muzeum z różnymi typami zabytkowych radiostacji wojskowych oraz cywilnych. Udzielali porad w zakresie krótkofalarstwa i prowadzenia seansów radiowych, zachęcając oczywiście do wstępowania do Klubu.
     Na naszym spotkaniu nie zabrakło naturalnie harcerek i harcerzy z 3. Drużyny Gryfy Wolińskie. Serdecznie dziękuję im za nieocenioną pomoc.
   Zmęczeni programem Nocy Muzeów mogli zregenerować siły korzystając z grilla, który przygotował Pan Wojciech Mazurkiewicz.
     Przez cały czas trwania imprezy Muzeum nasze było do Państwa dyspozycji. Można było m.in. obejrzeć piękną wystawę pt. Wolin oczami Otto Lang-Wollina, a także nasze pozostałe ekspozycje stałe.
     O godz. 21.55 dokonaliśmy symbolicznego zamknięcia Nocy Muzeów 2019 oddaniem kolejnej salwy armatniej. Bardzo dziękuję Panu Czesławowi Sołtysowi z KBS za obsługę armat oraz całemu Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Wolina za uświetnienie naszej imprezy swoją obecnością w pięknych strojach.

     Sponsorem tegorocznej Nocy Muzeów w Wolinie był kolejny raz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. To dzięki wsparciu finansowemu GAZ-SYSTEM S.A. Muzeum nasze mogło łatwiej, z szerszym rozmachem, zrealizować opisany wyżej projekt. Bez wątpienia, bez Sponsora impreza nasza nie byłaby z pewnością tak udana. Bardzo dziękujemy za wsparcie.

                               

      Dziękuję wszystkim Państwu, którzy wzięli udział w naszym przedsięwzięciu.  To właśnie dla Was staramy się prezentować historię Wolina w sposób możliwie atrakcyjny. Mam nadzieję, że spotkania tego typu będą w przyszłości kontynuowane.  

Ryszard Banaszkiewicz
Muzeum Regionalne
im. Andrzeja Kaubego
w Wolinie

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia