22 cze 2016

Noc Kupały w Centrum Słowian i Wikingów W piątek 24 czerwca 2016 r. w wolińskim skansenie odbędzie się świętowanie najkrótszej nocy w roku. Noc Kupały, Sobótka jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

Obchodzono je na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian. Będzie to czas niezapomniany dla każdego kto przybędzie w tym dniu do skansenu. Niezwykły program, korowód z pochodniami, otwarty konkurs wianków, dawne obrzędy, warsztaty rzemiosł, zabawy i gry historyczne.
W programie:
10.00  Konkurs na wianek - do godziny 15.00 chętni będą mogli zaplatać wianki
12.00  Targ Niewolników - Turyści będą mieli okazję do kupna przewodnika na jedną godzinę
14.00  Sąd nad złodziejem
15.00  Rozstrzygnięcie konkursu na wianek
18.00  Obchody Nocy Kupały – obrzędy słowiańskie
•       Modły i prośby nad ogniskiem do bogów,
•       Obchód po Skansenie, zapalenie świętego ognia w chatach,
•       Rzucanie wianków do wody,
•       Skok przez ognisko,
21.00  Obrzęd Płanetnika
23.00  Pokaz Bursztynowego Ognia

Z przyczyn niezależnych od organizatora program może ulec zmianie. Impreza objęta patronatem honorowym Starosty Kamieńskiego.