05 paź 2017

Mieszkańcy Domysłowa w strojach ludowych z wieńcem dożynkowymPo zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

W sobotę 23 września od wczesnych godzin rannych, przygotowywany był teren wokół Świetlicy Wiejskiej w Skoszewie, aby godnie i radośnie powitać dożynkowych gości. Obchody Ottonowego Święta Plonów Skoszewo 2017, rozpoczęły się Mszą Świętą w skoszewskim kościele. Z kościoła, w barwnym korowodzie do świetlicy, poniesione zostały chleby oraz przepiękne wieńce dożynkowe - symbole ogromnego trudu i poświęcenia rolnika.
Starostowie dożynek – Alicja i Kazimierz Grochowczak przekazali tradycyjny bochen chleba Burmistrzowi Wolina Eugeniuszowi Jasiewiczowi. Burmistrz skierował do wszystkich zebranych, a w szczególności do rolników, ciepłe słowa uznania i wyrazy wdzięczności.
Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w składzie Damian Greś, Marek Matys oraz Jan Frankowski, dokonali bardzo trudnego wyboru i wyłonili zwycięzców tegorocznych konkursów, a byli to:

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
I miejsce Sołectwo Skoszewo
II miejsce Sołectwo Zagórze
III miejsce Sołectwo Domysłów

W konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe
I miejsce Sołectwo Skoszewo
II miejsce Sołectwo Kodrąb
III miejsce Sołectwo Chynowo

Część artystyczna, była bardzo urozmaicona, każdy mógł znaleźć coś dla siebie - od muzyki ludowej do disco polo. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
W imieniu organizatorów czyli Gminy Wolin, Ośrodka Kultury Gminy Wolin oraz Sołectwa Skoszewo, składam serdeczne podziękowania sołectwom Gminy Wolin, które wzięły udział w wydarzeniu za kultywowanie cennych, staropolskich tradycji oraz angażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzaniu zainteresowań tradycją ludową. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania oraz za wspieranie naszej lokalnej kultury.
Dożynki to czas szczególny kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętajmy jednak przez cały rok o ich ciężkim trudzie podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!

Joanna Kulikow
Ośrodek Kultury Gminy Wolin