Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
14 lis 2017

Uczniowie przedstawiają inscenizację na przystrojonej sali gimnastycznej Dnia 10 listopada 2017 r. w PSP w Wolinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akademia miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, poszerzyć wiedzę historyczną widzów, skłonić do refleksji i zadumy, a przede wszystkim wzbudzić radość i dumę narodową.

Część artystyczna, która miała formę montażu słowno-muzycznego z elementami symbolicznych inscenizacji wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. Ukazano podejmowane nieustannie w tamtym okresie wzmagania Polaków o wolność. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, sylwetki przywódców, a także konsekwencje jakie ponosili uczestnicy walk niepodległościowych. Podkreślono jak Polacy w okresie zaborów mimo surowych restrykcji dbali o zachowanie ducha narodowego - podtrzymywano polskie tradycje i obyczaje, uczono dzieci języka ojczystego i wychowywano je w szacunku do bohaterów narodowych. Każdy polski dom był twierdzą polskości. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć uczucia i rozterki walczących o niepodległość. Pieśni wykonywał chór szkolny pod kierunkiem p. Dobromira Strzelczyka. Zarówno wiersze jak i pieśni wielokrotnie wywoływały w widzach wzruszenie. Na scenie pojawił się i Kościuszko, i Piłsudski, i Mickiewicz jako reprezentant emigrantów, symboliczna Ojczyzna skrępowana przez zaborców łańcuchem i przepasana czarną szarfą, a wszystko na tle brzeziny z symbolicznymi krzyżami i zawieszonymi na nich tabliczkami z datami rozbiorów Polski. Zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem, w skupieniu i ciszy chłonęli lekcję historii przedstawianą przez kolegów i koleżanki.

Obchody Święta Niepodległości sprawiają, że w pośpiechu dnia codziennego przystajemy na chwilę by uświadomić sobie jak ważne dla nas współcześnie żyjących  w niepodległej Polsce są wydarzenia z tamtego okresu. Święto to jest okazją do złożenia hołdu wdzięczności naszym dziadkom i pradziadkom, którzy swoją odwagą i determinacją wywalczyli nam tę niepodległość.

Po zakończeniu części artystycznej apelu zabrała głos dyrektor szkoły pani Urszula Wołowicz, która podziękowała aktorom za duże zaangażowanie i wysiłek w  przygotowanie apelu i podkreśliła jak ważne dla nas Polaków jest to niezwykłe Święto, obchodzone corocznie 11 listopada, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji i kulturze tworząc naszą współczesną i przyszłą historię.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy aktywnie i chętnie wzięli udział w akademii,  a widzom, za godną postawę w czasie jej trwania. Dziękujemy również za okazaną pomoc w organizacji tej uroczystości: pani Danucie Zwierzyńskiej, panom Dobromirowi i Danielowi Strzelczykom, pani Gabrieli Rajtak i pani Alicji Ożyńskiej.

Odpowiedzialni za przygotowanie apelu:
Beata Stypuła, Donata Południak, Jolanta Leszczyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia