06 lut 2018

Przewodniczący Rady Miejskiej, Burmistrz Wolina z laureatami na scenie w dworku wolińskimW sobotę 3 lutego 2018 r., w atmosferze przyjaźni, życzliwości dla wykonawców i serdeczności dla ich opiekunów, Ośrodek Kultury Gminy Wolin zorganizował XXV Miejsko-Gminny Konkurs o Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie.

Wydarzenie to, ćwierć wieku temu zainicjowane zostało przez wieloletniego nauczyciela-polonistę, a także pełniącego przez kilka kadencji funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie, Pana Jana Frankowskiego. W podziękowaniu dla Pana Jana, za  wyjątkową inicjatywę, powstał wiersz autorstwa Agnieszki Pawełczyk:

Jan Frankowski – polonista i pedagog,
Który wiersze czyta żwawo.
I od tego swój początek , wierszy konkurs wziął początek.
Od 25 lat recytowanych na wolińskich ziemiach
przez młodzież  i dzieci wygłaszanych.
Dziś jesteśmy bardzo wdzięczni,
Że pan Jan tak wiersze kocha
I zaraża tą miłością wszystkich dookoła.

Do udziału w Konkursie zostało zgłoszonych 51 uczestników - z przedszkola oraz ze szkół gminy i miasta Wolin, w sześciu  kategoriach wiekowych. W repertuarach recytatorów znalazły się m.in.: utwory W. Chotomskiej, J. Tuwima, J. Brzechwy, a także fragmenty utworów Lucy M. Monntgomery, J.K Rowling,  Z. Herberta.  Do prac w jury tegorocznej edycji zaproszeni zostali: Pan Jan Frankowski jako przewodniczący jury, Pani Mirosława Malinowska – Papuga oraz Pani Grażyna Stachura. Podczas przesłuchań obecni byli rodzice, nauczyciele, opiekunowie. Nagrody wręczał Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolinie - Pan Mieczysław Rybakowski.
Laureatami XXV edycji Konkursu, w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

Kategoria dzieci w wieku do 4 lat

Wyróżnienie - Julia Tokarz PSP Dargobądz

Kategoria  klasy szkół Ponadgimnazjalnych
I miejsce - Nicola Śladewska – ZSP Wolin

Spośród laureatów XXV Miejsko – Gminnego Konkursu Recytatorskiego o nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie, Komisja dokonała wyboru trzech osób, które zakwalifikowała  do udziału w przeglądzie powiatowym Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 24.02.32018 r. w Kamieniu Pomorskim, są to:
Roksana Białowolska – PSP Wolin
Mikołaj Dajlid – PSP Kołczewo
Nikola Pankiewicz -  PSP Troszyn

Organizatorzy składają podziękowania Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wolinie oraz Burmistrzowi Wolina, za ufundowanie atrakcyjnych nagród. Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli i rodziców wszystkich recytatorów oraz uczestników - szczególnie tych, którzy znaleźli się poza tzw. „podium”, ponieważ udział w konkursie o tak licznej grupie recytatorów dowodzi o dbałości o nasz ojczysty język, o kulturę słowa, co nie jest łatwym zadaniem w dobie wszechobecnej i agresywnej kultury obrazkowej. Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom oraz zapraszamy do udziału w kolejnym, XXVI Konkursie Recytatorskim w roku 2019.

Joanna Kulikow
Ośrodek Kultury Gminy Wolin