Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
27 lut 2018

Laureaci Wolińskich Światowidów zdjęcie grupowe na scenie w Dworku WolińskimTegoroczna uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia „Wolińskich Światowidów 2017” odbyła się 23 lutego 2018 r. w „Dworku Wolińskim” w Wolinie.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się przywitaniem, przez gospodarza Gminy – burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza licznego i dostojnego grona gości, wśród których byli m.in.: pan Ryszard Mićko Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, pan Józef Malec – starosta Kamieński oraz pan Marek Matys – wicestarosta Kamieński, burmistrzowie zaprzyjaźnionej gminy Usedom – Jochen Storrer oraz Gerd Wentlandt, radni Powiatu i Gminy Wolin z przewodniczącym Rady Miejskiej Mieczysławem Rybakowskim na czele, sołtysi Gminy Wolin, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Wolin, prezesi stowarzyszeń oraz ochotniczych straży pożarnych, przedstawiciele prasy oraz mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęto prezentacją obrazującą najważniejsze inwestycje zrealizowane przez Gminę Wolin w roku ubiegłym oraz wybrane wydarzenia. Prezentację przedstawili Agnieszka Pawełczyk i Jarosław Niewinczany. W części drugiej dokonano wręczenia statuetek „Wolińskiego Światowida 2017” w poszczególnych kategoriach:

 

I. Gospodarka i przedsiębiorczość
Pan Sebastian Łopatowski
SEBOL Firma Handlowo Usługowa z Kołczewa

Firma prowadzona jest od 2008 r. usługi jakie świadczy  to pełen zakres prac ziemnych i naziemnych oraz transportowych. Dbając o swój wizerunek firma SEBOL świadczy usługi na wysokim poziomie o czym niejednokrotnie gmina Wolin mogła się przekonać.

Pan Sebastian Łopatowski – właściciel Firmy SeBOL nie tylko potrafi dobrze zarządzać firmą ale również angażuje się w prace społeczne na rzecz rozwoju Kołczewa.

 

II. Turystyka i wypoczynek
Camping nr 96 Tramp w Świętouściu

Camping „Tramp” mieści się w Świętouściu, swoją działalność prowadzi od 40 lat, jest laureatem  pierwszej nagrody i tytułu  „Master Camping 2017” organizowanym przez Polską Federację Campingu i Caravaningu we współpracy z Departamentem Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną. Dbając o jak najlepszą ofertę turystyczną swoich usług doskonale promuje gminę Wolin.

 

III. Kultura i sztuka
Tomasz Kubik

Od lat związany z Ośrodkiem Kultury w Wolinie, znany wszystkim jako clown Tomi ale przede wszystkim jest nauczycielem gry na instrumentach perkusyjnych. Swoją artystyczną duszę i talent wkłada w pracę z dziećmi angażując się we wszelkie akcje charytatywne  wraz z Ośrodkiem Kultury  Gminy Wolin.

 

IV. Społeczna i Charytatywna Działalność
Pani Bożena Marzec

Z pewnością jest wzorem do naśladowania, za swoją wieloletnią działalność na rzecz Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Wolinie, jako jej prezes  od 2015 r. działa na rzecz członków związku. Jest niezastąpiona w organizowaniu czasu wolnego poprzez organizowanie spotkań integracyjnych, świąt czy wspólnych wyjazdów. Nigdy nie odmawia pomocy innym, wręcz  bezinteresownie niesie ją sama. Angażuje członków stowarzyszenia w akcje charytatywne, WOŚP bez przepysznych wypieków wolińskiego Związku Emerytów i Rencistów nie mógłby się odbyć. Współpracuje z partnerską Gminą Walim i tamtejszym Związkiem Emerytów i Rencistów, których przyjacielskie relacje wpływają pozytywnie na wszystkich członków związków.

 

V. Sołtys Roku
Pani Danuta Demkowicz 

Pani Danuta od 7 lat jest sołtysem Skoszewa organizując imprezy kulturalno-sportowe dba o integrację mieszkańców, a podczas organizowanych spotkań świątecznych zawsze wprowadza  rodzinną atmosferę, która spaja mieszkańców. Jako gospodarz gminnych dożynek w roku  2017 zadbała o każdy szczegół, aby wszystko było zorganizowane na czas. Pani Danuta jest członkiem Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Wolińskiej, organizuje corocznie Dzień Ryby w Skoszewie, bierze czynny udział w organizowanych w gminie Wolin uroczystościach państwowych i gminnych, festynach, piknikach i innych wydarzeniach kulturalnych. Stara się o fundusze zewnętrzne na rozwój wsi m.in. Społecznik, Granty Sołeckie, Mikrodotacje.

 

VI. Sportowiec Roku
Pan Feliks Kwieciński

Miłośnik i pasjonata, zapalony biegacz, uhonorowany medalem za zdobycie Korony Maratonów Polskich. Zdobył statuetkę Królowej Triady Biegowej w Krakowie. Jego dotychczasowym największym sukcesem jest ukończony bieg górski na dystansie 80 km. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje pomagając innym osiągać sukcesy biegowe.

 

VII. Trener Roku
Pan Krzysztof Skrzyński

Od 2004 roku związany z klubem zapaśniczym Wiking Wolin, utalentowany zawodnik zdobywający wiele medali dla klubu na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Po zakończeniu kariery zawodnika w klubie Wiking Wolin ukończył kurs Instruktorski i sędziowski by móc swoją wiedzę i doświadczenie przekazywać młodym zawodnikom klubu.

 

Pan Zbigniew Wróblewski  

Swoją przygodę z zapasami rozpoczął w 1972 r. w klubie Wiking Wolin, jako jego zawodnik osiągał sukcesy na arenie krajowej jak i zagranicznej. Zamiłowanie do sportu przerodziło się w pasję i sposób na życie, ukończył na AWF we Wrocławiu Kurs Instruktorski oraz Międzynarodowego Trenera Fila Kobiet w zapasach a także zdobył uprawnienia sędziowskie w zapasach. Po zakończeniu kariery zawodowej zajął się szkoleniem młodej kadry. Były asystent trenera kadry narodowej Władysława Olejnika, który przygotowywał reprezentację Polski do Mistrzostw Europy i Świata.

Pod okiem trenera Zbigniewa Wróblewskiego oraz Krzysztofa Skrzyńskiego wychowali się Mistrzowie Polski: Aleksandra Kotlewska, Krzysztof Wróblewski, Karolina Skrzyńska oraz Paweł Kopaczka, Bartłomiej Banaszczak, Jakub Soliński, Łukasz Augustajtys, Nikodem Skrzyński i Klaudia Skrzyńska.

 

VIII. Przyjaciele gminy
Państwo Kerstin i Andreas Tietz

Od 11 lat związani z gminą Wolin jako przyjaciele Gminy Usedom bywają na uroczystościach gminnych takich jak Dożynki, Dni Wolina, Jarmarkach świątecznych i na wielu innych. Nieocenione jest ich zaangażowanie we współpracę z Publiczną Szkołą Podstawową w Troszynie i w Koniewie, wspierają szkoły w nauce języka niemieckiego oraz organizują wycieczki do Usedom na jarmark Owczy i Jarmarki Świąteczne. Oboje należą do Uznamskiego Stowarzyszenia Miłośników Traktorów i Ciągników, które powstało w 2009 r. W 2015 stowarzyszenie otworzyło Muzeum „ Świat Traktorów Usedom”, które dla naszych dzieci jest zawsze otwarte, a w czasie organizowanego Festynu Traktorów na specjalne zaproszenie państwa Tietz dzieci mają zapewnioną świetną zabawę, naukę jazdy traktorem oraz poczęstunek. Pani Kerstin jest miłośniczką języka polskiego nauczyła się swobodnie komunikować, a nauką jego zaraża innych ze swojego otoczenia, dzięki jej pomocy powstały w szkole podstawowej w Usedom dodatkowe zajęcia z języka polskiego.

 

IX. Wyróżnienie specjalne
Restauracja KALAFIOR – Pan Karol Studziński

Restauracja została założona  1 grudnia 2016 r. i od razu znalazła swoich amatorów na kuchnię alternatywną i nowoczesną. Jak sam Pan Karol mówi o swojej kuchni „ Trochę tradycji, trochę nowoczesności, wszystko z umiarem” . Lokal przyciąga nie tylko smakiem ale i przyjaznym wnętrzem, które niebawem zostanie powiększone o nową przestrzeń restauracyjną.

 

Zespół Wokalny Wolinianki

Zespół Wokalny Wolinianki prowadzony przez pana Piotra Lesińskiego. Jako zespół istnieje ponad 20 lat obecnie w zespole śpiewa 8 wokalistek, które z zaangażowaniem uświetniają wszystkie gminne uroczystość oraz czynnie uczestniczą w promowaniu gminy Wolin podczas muzycznych występów w zaprzyjaźnionym mieście Usedom m.in.  podczas Jarmarku Owczego, na którym wykonują pieśni w języku niemieckim

 

Pan Jan Frankowski

Z powołania polonista i pedagog, który nie tylko potrafił wytłumaczyć zawiłości języka polskiego, ale również zarażał pasją do czytania książek. Pomysłodawca i organizator Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego o Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie, który trwa już od 25 lat. Wieloletni działacz samorządowy  i propagator języka polskiego w gminie Wolin.

 

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia