Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
04 maj 2018

Chór Julin podczas występu w Dworku Wolińskim27 kwietnia 2018 r. Chór Julin z Wolina obchodził swoje 10-lecie. Uroczystość zorganizowana została w Dworku Wolińskim, Chór  wykonał  koncert jubileuszowy, podczas którego zaproszeni goście mogli usłyszeć nie tylko przepiękne brzmienie głosów chórzystów, ale również grę na własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych instrumentach  Rury Józefa stworzone przez dyrygenta chóru - pana Józefa Romanowskiego.

Podczas uroczystości  wręczone zostały odznaczenia przyznane przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Szczecinie. Pan Józef Romanowski dyrygent Chóru Julin otrzymał Złotą Odznakę z Laurem, która przyznawana jest po 15 latach działalności za szczególne i wybitne osiągnięcia w dziecinie upowszechniania kultury muzycznej realizowanej przez PZChiO. Odznaczenia otrzymały również wszystkie chórzystki Chóru srebrne i brązowe.

Po koncercie Chór Julin otrzymał gratulacje i życzenia m.in. od Burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza, Dyrektora Muzeum Ryszarda Banaszkiewicza, Dyrektor Ośrodka Kultury Joannę Kulikow, delegacji zespołów muzycznych „Ostromice Kapela”, Chóru Cantilena z Międzyzdrojów, przedstawicieli Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Szczecinie oraz od pana Andrzeja Mleczko, który wystąpił w roli prowadzącego uroczystość.

  „CHÓR GMINNY” to pierwsza oficjalna nazwa zespołu na przestrzeni pierwszego roku pracy (2008 r.) Nazwa „JULIN” (Wolin) została zaproponowana przez chórzystkę Grażynę Krupa i jest to oficjalna nazwa zespołu od 2009 roku.

 Józef Romanowski, dyrygent chóru „JULIN” znany również ze swoich instrumentów „RURY JÓZEFA”. Strojenie swoich rur godzi ze strojeniem żywego instrumentu jakim jest chór ludzkich głosów. Tutaj słowo zastępuje klucz stroiciela, a ucho służy za kamerton. W końcu każdy chórzysta staje się stroicielem własnego głosu.

„ JULIN ” jest zespołem wokalnym żeńskim 3 i 4 głosowym. Fenomenem zespołu są wysokie soprany i niskie alty, co pozwoliło wykonać na M.T.P.CH. W Międzyzdrojach utwory współczesnych kompozytorów Piotra Jańczaka i Krzesimira Dębskiego  4 głosowe „ De Profundis ” , „ Laudate ” i „ Kyrie

Aktualny stan osobowy chóru „JULIN ” 

              

          Soprany I                 1. Iwona Stolarczyk
                                           2. Elżbieta Tysiąc

          Soprany II                 3. Katarzyna Piotrowska
                                            4. Wiesława Woszczyk

             Alty I                      5. Grażyna Siwecka
                                            6.  Emila Kopańska                    

             Alty I                      7. Elżbieta Suchańska 
                                             8. Jolanta Trepko

    Mecenesem chóru „ JULIN ” jest Burmisztrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, dyrygentem Józef Romanowski.  Siedzibą chóru „ JULIN ”  od 2012 roku jest Dworek Woliński pod opieką Ryszarda Banaszkiewicza, dyrektora Muzeum Wolina. „ JULIN ” z wdzięcznością wspomina życzliwość swoich dawnych gospodarzy O.S.P. z prezesem Andrzejem Wróblewskim i Szkołę Podstawową  Nr 1 w Wolinie.

„JULIN ŚPIEWA  LAT”

    27 lutego 2013 roku „ JULIN ”  miał 5 lat i ma na swoim koncie 2 wyróźnienia wojewódzkie (2010, 2011 r.), 1 wyróźnienie międzynarodowe na M.T.P.CH.  „MUSICA SACRA” w Międzyzdrojach (2011 r.)  oraz wyróźnienie lokalne „Woliński Światowid” (2012 r.)

W drugim 5 – leciu (2013 – 2018 r.) „JULIN”   zostaje Laureatem Amatorskiego Ruchu Seniorów (A.R.A.) (2016 r.) na województwo zachodniopomorskie, otrzymuje paszport do Bydgoszczy na konkurs ogólnopolski. „JULIN” uczestniczy we wszystkich uroczystościach i imprezach lokalnych oraz w spotkaniach międzychurowych, chlubnie reprezentując Wolin. 

Józef Romanowski
Urząd Miejski w Wolinie

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia