15 maj 2018

Zastępca Burmistrza Wolina Małgorzata Wójcik z Waldemarem Wroną prezesem wolińskich wędkarzy, zdjęcie na stoisku promocyjnymDnia 12 maja 2018 r. w Usedom odbyła się 16. edycja Jarmarku Owczego. Jak co roku partnerem tego niecodziennego wydarzenia była Gmina Wolin. Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonali burmistrz Usedom Jochan Storrer i zastępca burmistrza Wolina Małgorzata Wójcik.

Z zaproszenia władz Usedom skorzystali nasi artyści. Na scenie godnie reprezentowały nas zespoły „Ostromice Kapela” i „Wolinianki”, które przygotowały na tą okoliczność polsko-niemiecki repertuar. Część artystyczna, która budziła szczególne emocje wśród uczestników Jarmarku była przygotowana przez Przedszkole Miejskie w Wolinie. W przepięknych ludowych strojach dzieci zatańczyły krakowiaka oraz polkę, a Iga i Eryk z grupy „Krasnali” wystąpili  w tańcu towarzyskim. Cały występ artystyczny przygotowany był przez Panią Renatę Drzymałę, z udziałem dzieci z grupy „Krasnali” oraz „Słoneczek”.
    Gospodarze miejsca oraz goście i turyści chętnie zapoznawali się z ofertą turystyczną prezentowaną na stoisku promocyjnym przygotowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Wolin. Swoje stoisko promocyjne miał również Polski Związk Wędkarski Koło w Wolinie, którego członkowie współpracują z Kołem Wędkarskim z Usedom od kilku lat. Efektem tej współpracy były zorganizowane warsztaty pn.: „Pielęgnowanie zwyczajów wędkarskich w miastach Usedom & Wolin wraz z demonstracją – wędkarstwo na sucho”.
    Podczas Jarmarku korzystać można było z wielu atrakcji: kiermasze, wystawy, przejażdżki traktorami oraz wiele innych. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta alpaki i owce oraz pokazy ich strzyżenia. Nie zabrakło również dzieci z gminy Wolin, PSP w Troszynie, które oprócz udziału w Jarmarku spędziły czas w parku rozrywki Karls – truskawkowy raj w Koserow.
    Spotkanie przedstawicieli obu gmin było dobra okazją do rozmów nad przyszła współpracą Marin w Wolinie i Usedom. Burmistrz Jochan Storrer i przedstawiciel władz powiatowych Karl -Heinz Schroder zaprosili panią Burmistrz Małgorzatę Wójcik na plac budowy Mariny w Usedom, gdzie przedstawili plany i kolejne etapy realizacji tej inwestycji. Budowa Usedomskiego Centrum Morskiego to bardzo duże przedsięwzięcie warte 15 mln euro, ale też bardzo duży potencjał rozwoju turystyki jachtowej dla obu miast partnerskich. Otwarcie tego obiektu przewidziane jest na rok 2019.